yoğurtlu dövme çorbası

       İstanbul’da Antep Mutfağı

İstanbul’da Antep mutfağı oldukça talep görmektedir. Gaziantep güzellikleri, kültürü ve de yemekleri ile dünya çapında ün yapmış bir ildir. Antep gelene insanların çoğu yemek tadımı yapmak için gelmektedir. Gaziantep kendi kültürüne ait çeşitli yemeklere sahiptir. Bu ilde farklı ırk ve kültürlerin bulunması nedeni ile oldukça farklı lezzetler bulunmaktadır. Yani Gaziantep’ te yalnızca yöresel lezzetler değil çeşitli kültürlere ait yemeklerden de etkilenen tarifler olduğunu göreceksiniz. Bu ilin geçmişinde de pek çok kültür ile iç içe olduğu bilinmektedir. Özellikle ipek yolu zamanında Gaziantep pek çok farklı kültürün etkisinde kalmıştır.

Antep mutfağı dünya çapında da adını duyurmuş bir mutfaktır. İstanbul’da Antep mutfağı olarak ise size en lezzetli yemekleri sunuyoruz. Gurmelerin uğrak yeri olan Gaziantep özellikle baharatlı yemekleri ile dikkat çekmektedir. Gaziantep pek bilinmese de geleneksel çorbaları ile de ünlüdür.  Antep baklava, kebap, fıstık ile tanınsa da bu il tatlıları, ana yemekleri, hamur işleri ile de tanınıyor. Oldukça zengin olan bu mutfağına dair her yıl çeşitli yemek festivalleri düzenleniyor. Özellikle İstanbul’da her yıl pek çok farklı festival düzenleniyor. İstanbul’da yapılan yemek festivalleri ile ilin lezzetlerinin daha da tanınır olması hedefleniyor.

İstanbul’da Hangi Antep Yemekleri Yenilmeli?

Dünyanın en eski ve Türkiye’nin 6. büyük kenti olan Gaziantep çeşitli güzellikleri ve özellikle yemekleri ile ünlenmiş bir şehirdir. Bu şehre ait hangi yemeklerin yenmesi gerektiğini sizler için derledik;

  1. Yoğurtlu Dövme Çorbası

Antep mutfağının çorbaları oldukça popülerdir ve İstanbul’un neredeyse her yerinde bulabileceğiniz çorba türlerinden birisi Yoğurtlu Dövme çorbasıdır. Antep mutfağında başlangıç olarak en sık tercih edilen çorbalardan birisi Yoğurtlu Dövme çorbasıdır. Bu çorba yaklaşık 6 saatte yapılmaktadır. Yoğurtlu Dövme çorbasının içerisinde kuzu eti, sarımsak ve pek çok farklı baharat bulunmaktadır. Bu çorba özellikle yaz aylarının vazgeçilmezidir. Bağışıklığı güçlendirildiği düşünülen bu çorba hastalara da sık sık yapılmaktadır.

  • Yuvalama

   Geleneksel bir Antep yemeği olan Yuvalama yemeği Nakışlı aş olarak da anılmaktadır. Gaziantep de özellikle Ramazan Bayramı’nda yapılmakta ve tüketilmektedir. Bu yemek hazırlarken ne kadar pirinç kullanırsanız, onun yarısı kadar kıyma kullanılarak yapılması oldukça önemlidir.

  •   Baklava

Antep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen şey tatlılardır. Antep mutfağı baklavaları ile dünya çapında adını duyurmuştur. Antep baklavasının ünlü olmasının bazı nedenleri bulunuyor; baklavalarda kullanılan hamurun inceliği, iç malzemede kullanılan fıstığın taze ve kaliteli oluşu. İstanbul’da pek çok Antep baklavası üretimi yapan yerler var. Bu yerleri ziyaret ederek bu tatlıyı denemenizi öneriyoruz.

  • Katmer

Antep fıstığının kullanıldığı bir diğer yer ise katmer. Katmer yufka, kaymak ve fıstık ile hazırlanan bir yiyecektir.

  •  Antep Kebabı         

Antep mutfağında en popüler olan bir diğer yemek ise kebaplardır. Bu kebaplardan en çok tercih edileni kuzu eti, közlenmiş biber ve soğan ile hazırlanan Antep kebabıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir