urfa kebap

                                                            İstanbul kebapçı

İstanbul kebapçı mekanları arasında pek çok farklı çeşit kebabı deneyimleyebilirsiniz. Kebap hem ülkemiz de hem de dünya çapında yaygın olarak bilinen bir lezzetidir. Kebabın pek çok farklı çeşidi yapılmaktadır. Ülkemizin her ilinin kendine özgü bir kebap türü olduğunu söylesek yanlış olmaz. Kebap yapılış stili, pişirilme şekli ve içerdiği malzemeler olarak farklılık göstermektedir. Kebap çeşitleri çoğunluk ile mangalda ya da kuyuda ve fırınlarda pişirilmektedir. Kebap türlerinin çoğunluğu direkt ateş üzerinde pişirilirler. Fakat tüm kebapların bu ateşte yani közde pişirilmez. Örneğin tas kebabı gibi sulu olarak yapılan ve sunulan kebap türleri de var.

Kebap yapımında kullanılan et de oldukça önemlidir. Kebap yapımında genellikle koyun, dana ve inek eti tercih edilmektedir. İstanbul kebapçıda farklı çeşit kebapları tadabilirsiniz. Kebabın ana vatanı Gaziantep olarak bilinse de neredeyse her ile ait farklı çeşit kebaplar bulunmakta. İstanbul nüfus olarak oldukça kalabalık bir ildir ve pek çok farklı restoran bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere İstanbul’da yaygın olarak bilinen ve mutlaka denemeniz gereken kebap türlerinden bahsedeceğiz.

İstanbul’da neredeyse her ile ait yemekleri bulmak mümkün. Şehir hem nüfusu hem de sürekli iç göç alması nedeni ile pek çok kültürü içerisinde barındırıyor. Hal böyle olunca İstanbul’da bütün yemek çeşitlerini bulmak oldukça kolay. İstanbul kebapçı da bunlardan birisi.

İstanbul kebapçıda neler yenmelidir?

İstanbul kebapçıları neredeyse bütün kebap çeşitlerini üretmekte ve müşteri memnuniyetine sunmaktadır.

  • Beyti kebabı

Beyti kebabı, Türk mutfağında oldukça popüler olan kebap türlerinden birisidir. Bu kebap türü kuzu eti ile yapılmakta ve yoğurt ile servis edilmektedir. Beyti kebabı Urfa yöresine ait bir kebap türüdür ve İstanbul’da bu kebabı yapan pek çok farklı kebapçı bulunmaktadır. Beyti kebabı, köftenin bir yufkaya sarılmasından oluşur. Köfteyi saran yufkanın çıtır olması oldukça önemlidir. Çıtır yufkalı kebabın üzerine ise yoğurtlu salçalı sos dökülmektedir. Bu kebabı İstanbul kebapçılarda bulabilirsiniz. Denemenizi öneririz.

  • Oruk kebabı

İstanbul kebapçılarında deneyimlemeniz gereken bir diğer kebap türü ise Oruk kebabıdır. Aslen Kilis yöresine ait olan bu kebap türünde kuzu eti kullanılmaktadır. Bu kebap ince bulgur ve çeşitli baharatlar içerir. Bu ürünü sipariş ettiğinizde lavaş ya da bulgur pilavı ile size sunulacaktır. Denemenizi önerdiğimiz kebap türlerinden birisidir.

  • Tepsi kebabı

Hatay yöresine ait bir kebap türüdür. İstanbul da bu kebabı yapan pek çok yer bulunmaktadır. Tepsi kebabı, kıyma ile yapılan bir kebaptır. Bu kebabı yaparken kıyma baharatlandıktan sonra tepsinin içerisine yayılır, üzerine patates ve sebzeler dilimleri eklenir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir