antep tava

   ATAŞEHİR KEBAPÇI

Ataşehir Kebapçı olarak pek çok farklı kebap çeşidini rahatlıkla bulup tadabilirsiniz. Kebap Türkiye’nin yaygın olarak bilinen bir lezzetidir. Dünya çapında tanınan ve sevilen kebabın pek çok farklı versiyonu yapılmaktadır. Neredeyse her ile özel olarak bir kebap türü olduğu söylenebilir. Kebaplar yapılma, pişirilme ve içerdiği malzemeler olarak farklılık göstermektedir.

Kebaplar genellik ile mangalda ya da fırında pişirilirken günümüzde kebap pişiriminde fırınlarda kullanılmaya başlandı. Yaygın olarak direkt ateş üzerinde susuz bir şekilde pişirilirler. Fakat tüm kebapların bu şekilde yapıldığını söyleyemeyiz. Ataşahir Kebapçı mekanımızda tas kebabı gibi sulu olarak yapılan ve sunulan kebap türleri de mevcuttur. Kebap yapımında genellikle koyun ve inek eti tercih edilmektedir. Ataşehir kebapçıda farklı çeşit kebapları deneyimleyebilirsiniz. Bu yazıda size yaygın olarak bilinen ve mutlaka tatmanız gereken kebap türlerinden bahsedeceğiz.

Adana kebabı

Adana kebabı oldukça sık tercih edilen kebap türleri arasında yer alıyor. Bu kebap türünde et bir zırh ile kıyılır. Bu kebapta koyun eti kullanılmaktadır. Adana kebabının içerisinde kırmızı acı pul biber ve kuyruk yağı kullanılmaktadır. Bu kebap soğan salatası ve yeşillik ile servis edilmektedir. Adana kebabına tuz ve kırmızı pul biber dışında bir baharat kullanılmaz. Adana kebabını mutlaka denemenizi öneririz. Bu kebap hem tadı hem de görüntüsü ile sizi doyuracaktır.

  • Büryan kebabı

Büryan kebabı, Siirt yöresine ait bir kebap türüdür. Bu kebap türünün tarihi Osmanlı saray mutfağına kadar gitmektedir. Büryan kebabında kullanılan et kuyularda pişirilir. Kebap bu özel yapılan kuyularda yaklaşık 1 buçuk 2 saatte pişer. Bu kebap türü yurt dışında da oldukça popülerdir. Kesinlikle denemenizi önerdiğimiz bir kebap türüdür. Büryan kebabı pide ya da bazlama ile birlikte sunulmaktadır. Ürünün yavaş pişmesi lezzetini arttırmaktadır. Ataşehir kebapçıda denemenizi öneririz.

  • Bohça kebabı

Bohça kebabı, diğer kebap türlerine göre daha kısa sürede ve daha kolay hazırlanmaktadır. Hazırlaması olan bu kebap içerisinde bezelye ve et sote barındırır. Bu malzemeler bir krep ile bohça haline getirilir ve beşamel sosla servis edilir.

  • Çökertme kebabı

Çökertme kebabı, döner eti ile hazırlanan bir kebap türüdür. Bu kebabın servisinde çıtır patates, et döner ve yoğurt kullanılmaktadır. Oldukça zengin ve doyurucu bir lezzettir. Özellikle yaz aylarında sıkça tüketilmektedir. Bu kebabın özellik ile yaz aylarında tercih edilmesinin nedeni ise diğer kebap türlerine göre çok daha hafif bir lezzet olmasıdır. Ataşehir de bu kebabı denemenizi şiddet ile öneriyoruz.

  • Patlıcan kebabı

Patlıcan kebabı, Gaziantep’e ait bir kebap türüdür. Bu kebapta adı üzerinde patlıcan ve özel olarak hazırlanan kıyma ile yapılmış köfte bulunur. Patlıcan kebabında köfte ve patlıcanlar tepsiye sıra ile dizilir ve aralarına biber ve domatesler eklenir. Oldukça basit ve lezzetli bir kebap türüdür. Bu kebabı kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir